Jsem člověk, který miluje jídlo a vše, co s vařením souvisí.

Nade vše mě baví o jídle mluvit, ráda ho nakupuji, krájím, vařím, používám všechny svoje roboty a mixéry… Prostě v kuchyni jsem ráda!

Jenže s touto láskou souvisí jisté úskalí!

Ačkoliv jsem konstitucí štíhlá, od pětatřiceti jsem začala nabírat kila. Nenápadně, zato nekompromisně. Celoživotně mám navíc sklony k trávicím potížím (zácpa a křečovité stavy) a ty se začaly zhoršovat. Vůbec to nebylo dobré, spíše to bylo buď velmi špatné, nebo jen trochu špatné.

Mohla jsem se s tím smířit a začít užívat léky, které nabízí tradiční medicína.

Nebo jsem mohla pokračovat v testování nejrůznějších “zaručených” přípravků a doplňků stravy, jejichž prodejci slibují účinky, které se v mém případě bohužel nikdy nedostavily. Anebo alespoň ne trvale.

Takový přístup mi není vlastní. Místo toho jsem začala hledat informace o jídle a tentokrát ne z pohledu, jak ho připravit, aby co nejlépe chutnalo. Za to z pohledu, jaký může mít vliv na mé zdraví.

Přečetla jsem a nadále čtu vše, co je ke stravě a zdraví k dispozici, stala jsem se akreditovaným výživovým poradcem a na dlouhou dobu byla výživa jediným tématem, kterým jsem se zabývala. Prokousat se tím Everestem materiálů, podkladů a informací mi zabralo několik let, ale do toho jsem stále vařila, jedla a teorii ověřovala na sobě a rodině v praxi. Výsledkem byl jiný, lepší přístup ke stravě a vaření.

Návrat ke své původní váze. Ale hlavně konec chronické zácpy a dalších zažívacích obtíží.

Střeva fungují na jedničku a od jistého věku je to opravdu velký zdroj radosti, což jistě potvrdí každý, kdo s tím kdy měl problém.

Když dnes pozoruji, jak lidé přistupují ke stravě, vidím opakující se chyby. V našich zeměpisných šířkách většinou není problém v nekvalitních potravinách, i když jich samozřejmě jíme víc než dost. 

Problém je v něčem jiném. Muži se často potřebují naučit jíst méně a ženy naopak více. Muži totiž zapomněli, že již dávno nekácí lesy a nelámou skály a ženy zase zapomněly, jaké to bylo, když ještě nedržely žádnou dietu. A obě pohlaví shodně potraviny špatně upravují, kombinují a přejídají se

Ale co chceme? Ve škole jsme se toho o zdravé výživě moc nedozvěděli a většinou jíme prostě tak, jak to známe z domova.

A stejně na tom budou i naše děti. Učí se o pravěku, Marsu a kryptoměnách, ale o tom, jak je důležitá strava, pohyb a spánek, se dozví jen velmi málo. A co hůř – od útlého věku je učíme, že odměnou je sladké a tučné.


Já dnes o své tělo pečuji mnohem lépe než před lety.

Dobře ho živím. Dopřávám mu pohyb. Nechávám ho vyspat. Odpouštím mu jeho nevýznamné chyby.

Největší radost mám, když objevím nějaký hack, který můj život usnadní. I proto se tak ráda setkávám s jinými lidmi. Doslova každý mě totiž může něco naučit, lidé jsou neobyčejně kreativní. A já to zase ráda předávám dál.


Jestliže se zajímáte o zdravou přípravu jídla a redukci váhy, přijďte na můj kurz.  

Budete mít mnohem vyšší šanci na úspěch a také vás to vyjde levněji než jakákoliv krabičková dieta. A zcela určitě to bude větší zábava! 😊