Moje vegetariánská dcera si ráda maže na pečivo bílé pomazánky. Kupuji je proto docela často a až nedávno mě napadlo, jestli je mezi nimi z hlediska hubnutí nějaký rozdíl. Co se týká chuti, neměla jsem na to zatím vyhraněný názor, všechno mi to chutná dost podobně. Ale jistě se najdou znalci, kteří budou na jedno přísahat a na druhé plivat. Moje sestra například kupuje výhradně Lučinu ve 100 g kostičce. O 60ti gramové tvrdí, že tak dobře nechutná!

Jakou tedy bílou pomazánku?

Lučina

Lučina je pro hodně lidí srdeční záležitost a navíc je to přesně ta potravina, kterou lze označit za základní. Obsahuje jen smetanu, mléko, sůl a mléčné kultury. Ve 100 g má ale 306 kcal a to není zrovna málo.

Palouček

Je na tom úplně stejně, obsahuje totéž co Lučina a má přitom 288 kcal na 100 gramů. Kalorický rozdíl je naprosto zanedbatelný.

Philadelphia

Obsahuje mléko, smetanu, syrovátkový koncentrát z mléka, sůl, stabilizátor karubin, kyselinu citronovou a mléčné kultury. Na 100 g má 229 kcal. Díky chytrému marketingu se stala nepostradatelnou v cukrařině. Nejsou ale chytřejší volby?

Pomazánkové máslo

Obsahuje zpravidla zakysanou smetanu, mléko, škrob a sůl. Ve 100 g má okolo 325 kcal, čili ještě víc jak Lučina!

Žervé

Tady se to dost liší podle výrobce. Kalorická hodnota je okolo 190 kcal, ale občas tam najdete kromě mléka, smetany, také zbytečný škrob. Pozor na laciný (a pro spotřebitele drahý) trik s proteinem v názvu. Gervais Fit Protein má ve 100 g sice 146 kcal, ale obsahuje tvaroh, vodu, sůl, zahušťovadla, stabilizátor chuti, regulátor kyselosti. Zbytečné!

Soft cheese

A pak jsou tu takové ty různé soft cheese pomazánky. Kaloricky je to všechno okolo 200 kcal, ale přidává se do toho: guma, stabilizátory, vepřové zahušťovadlo, regulátory kyselosti… Výjimku tvoří Soft cheese Lactosefree (Lidl), který má 190 kcal a obsahuje podmáslí, smetanu, sůl, enzym laktázu a sýrařské kultury. Po tom bych sáhla, kdybych měla něco proti laktóze.

Co si tedy vybrat?

Vyplývá z toho, že ten, kdo chce jíst úsporně a chutnají mu čerstvé sýry, udělá mu dobrou službu žervé. Kdo miluje Lučinu, výbornou volbou je Lučina linie (zcela ok složení a 158 kcal) a také Lučina Skyr 135 kcal a naprosto ok složení.

Tvaroh

U tvarohu se ještě zastavím. Pokud se cítíte provinile, jestliže hodláte do bábovky přidat plnotučný tvaroh, pak vězte, že obavy jsou zbytečné. Buď nepečte bábovku vůbec (bábovky se s hubnutím příliš neslučují) anebo tam klidně dejte tvaroh plnotučný. Podívejme se na ty hodnoty ve 100 g vedle sebe:

Nízkotučné tvarohy mají okolo 65 kcal.

Polotučné tvarohy okolo 90 kcal.

Plnotučné okolo 140 kcal.

Obzvláště při srovnání s čerstvými sýry je vidět, že tvaroh je pro hubnutí dobrou volbou i v té nejtučnější verzi. Jestliže doma rádi vyrábíte pomazánky, zkuste příště zkombinovat třeba tvaroh právě s lučinou nebo jogurtem, smetanou apod… Z heavy verze se tak dá udělat light a chuť přitom nemusí dostat na frak. Výborným produktem je v tomto případě produkt Tvaroh s jogurtem od Madety. Má pouze 70 kcal a složení je zcela v pořádku.

V zájmu pestrosti jsou bílé pomazánky dobrou svačinovou volbou a taková verze s čerstvou pažitkou, ředkvičkami, rajčaty nebo jen černým pepřem je alespoň pro mě přímo radostný chuťový zážitek. A pokud si to namažete na dobrý celozrnný rohlík, pak máte kvalitní svačinu v celkové hodnotě cca 250 kcal a to je na svačinu hodnota dobrá!

Blogerka

Eva alias Cookacka miluje jídlo jíst, nakupovat, vařit..., a také o něm a psát. Především však učí lidi vařit štíhle, aby se jednou provždy zbavili svých problémů s váhou a trávením. Více o ní si můžete přečíst tady.

Koukněte i na tenhle článek

Přidat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *