Sýr je nevinně se tvářící potravina, která ze všeho nejvíce těží z toho, že jíst každý den maso (neřkuli maso od farmáře, kterého osobně neznáme a jehož kravín či kurník jsme osobně nezkontrolovali) začíná být stejně nepřijatelné jako netřídit odpad nebo zasmát se sexistickému vtipu.
Každý přece ví, že uzeniny jsou karcinogen plný dusitanů, cholesterolu, soli, barviv a klobásového jedu. Do toho chov skotu je ekologickou katastrofou a zločinem proti hovězině.
Uvědomělí konzumenti si to berou ke svému živočišnými tuky ohroženému srdci a jedí masa méně. Protože ale česká strava je postavená na rohlíku s něčím, tím “něčím” bývá po šunce nejčastěji sýr. Navíc sýr také leccos schová či vylepší.
- I převařené těstoviny zlepší svou chuť i vzhled, když jsou sýrem hojně posypané.
- Dětem, které nechtějí jíst, spolehlivě zaplácneme pusu zapečenými toasty.
- Sýrové prkénko je rafinovanou tečkou i zcela obyčejné večeře.
- Povadlý salát vylepší balkán.
- A mozzarella s rajčaty je stejně nerozlučná jako Sněhurka a trpaslíci.
Milé ženy hubnulky (ano, právě jsem vymyslela nové slovo! Jestliže ty, které si přejí otěhotnět, jsou snažilky, ty, které již těhotné jsou, jsou těhulky, potom analogicky máme i mamulky, papulky, boubelky…, tak proč ne hubnulky jako označení těch, co si přejí zhubnout? Ne? No dobře 🙂 )
Předkládám vám srovnání, abyste viděly, který sýr je kaloričtější než jiný a jak si stojí vedle dalších možností, které si můžeme dát na rohlík.
V první řadě si pojďme říct, kolik je 100 gramů. Domnívám se, že všichni vědí, jak vypadá taková ta kostička droždí. Všichni ji mají před očima? Tak 100 g tvrdého sýra jsou zhruba tři takové kostičky. A teď si vzpomeňte na ta sýrová prkénka… Kolik těch kostiček člověk dokáže zpucovat, aha?!
Jakmile má sýr více než 40 % tuku v sušině, kalorická hodnota 100 g (3 kostičky!) je okolo 340 kcal.
Eiidam 45 %, gouda 40 %, madeland, leerdamer, hermelín, parenica, niva – je to prašť jak uhoď +-340 kcal.
340 kcal je jedno dietní jídlo anebo půlka nedietního jídla průměrné ženy. Takže pokud nejíte pořádně a “jen” si chodíte co deset minut ukrojit plátek sýra – skutečně nejíte pořádně, ovšem energie sníte jako byste si daly večeři, ale s rozdílem, že máte nadále hlad, chutě a výčitky svědomí. Nebylo by lepší prostě se najíst pořádně?
Jakmile má sýr méně tuku, hodnoty se začnou lepšit. Eidam 30 % již má “pouze” 254 kcal ve sto 100 g. Eidam 20% 235 kcal.
Oblíbená mozzarella má o okolo 250 kcal dle typu. Ještě oblíbenější sýrové nitě okolo 280 kcal. Hermelín light má okolo 240 kcal. V této kalorické rovině jsou také sýry balkánského typu: feta má okolo 260 kcal, balkán 230 kcal.
Hvězdný sýrový pár jednoznačně tvoří královna mozzarella light (160 kcal), která dělá parádu v každé lepší společnosti, a král syreček (140 kcal), kterého naopak ve společnosti moc rádi nevidí. Je to velký dobrák, jen má tu smůlu, že moc nevoní.
A teď pro zajímavost: kuřecí prsní šunka 92 % masa má 92 kcal ve 100 g. Vepřová šunka nejvyšší jakosti 95 % masa 155 kcal ve 100 g. Popelky, přeberte si to samy.
Na závěr: Když už rohlík s něčím, zdaleka nejlepší volbou jsou domácí pomazánky na bázi tvarohu, zeleniny či luštěnin. Nejen že jsou zdravější a dietnější, ale z mého pohledu jsou také nesrovnatelně zajímavější než sýr či šunka. Chcete-li ochutnat, jak je dělám já, přijďte se podívat na kurz! 🙂