Přestože se nemohu v pracovním životě pyšnit žádnou úctyhodnou funkcí (ředitel, CEO, manažer štěstí, paní vedoucí atp.), v životě osobním jsem si udělila funkci armádního generála!

Jsem generálem vojska, které operuje na území mého těla a má jediný cíl: ubránit toto území před útočníky, kteří nepřetržitě usilují o invazi.

Mám tu jednotky v tréninku i ostřílené mazáky. Mám specialisty na boj jeden na jednoho, těžkooděnce, parašutisty, dělostřelce, ženisty (nevím přesně, co to je, ale určitě je mám…) Řeč je samozřejmě o imunitních buňkách, leukocytech, střevních bakteriích a dalších spolubydlících o malé velikosti a velkém významu.

Já jako generál činím strategická rozhodnutí. Co dostanou najíst, jak budou odpočinutí, jakou výzbroj dostanou. To vše, aby mi je nepřátelé (bacily) nezdecimovali.

Nemohu si stěžovat, máme spolu výborné vztahy, ač to tak nebylo odjakživa. Mám velké štěstí, že se mou měli trpělivost. Také byla doba, kdy jsem se k nim chovala takřka vlastizrádně!

Strategická rozhodnutí si musí každý generál udělat sám. A to nejlépe před bitvou, nikoliv až po ní. To už může být trochu pozdě.

Březen je z hlediska obrany zrádný ze dvou důvodů. Jednak jsme po zimě slabí jak pytlíkový čaj, a jednak už nás nebaví zimní kabáty. Jakmile se udělá jen trochu hezky, vytahujeme jarní modely, jejichž čas zdaleka nenadešel. Snadno pak prochladneme a bacily se nám vítězně roztahují na území.

Ne že bych ostatním generálům chtěla dávat nevyžádané rady, ale aspoň co se týká proviantu, mohu se podělit, co dobře funguje u nás.

Kdykoliv cítím, že na armádu leze rýma, začne jí být zima a nelze zahřát, nasazuji spolehlivou zbraň: konvici čaje. Není to však čaj ledajaký, obsahuje tři boostery:

  1. Zázvor – který má silné protizánětlivé účinky (díky paletě vitamínů a minerálních látek a především esenciálnímu oleji gingerolu). Pomáhá při nachlazení a chřipce a také při žaludečních nevolnostech. Chuť má intenzivní, štiplavou a jen sám o sobě asi chutná málokomu.
  2. Kurkuma – která vypadá podobně jako zázvor, jen oddenky jsou užší a kratší. Vypadají jako tlustí červíci. Kurkuma je také silně protizánětlivá, údajně má až magické schopnosti bránit některým opravdu hnusným nemocem. To nedokážu posoudit, faktem ale je, že je silně prohřívající. Chuťově není tolik výrazná jako zázvor, ačkoliv má také svou typickou chuť.
  3. Yuzu – což je asijský citrus, který vypadá jako svraštělý citron. Chuťově je to něco mezi grepem, mandarinkou a citronem, má to spoustu pecek a v čerstvé podobě není příliš k sehnání. Protože má Yuzu krátkou dobu, po kterou je poživatelné, nakládá se do sklenic s medem a cukrem. Prodává se to pod názvem Yuzu Tea a vypadá to jako hustá žlutá marmeláda. Takto zpracované Yuzu má fantastickou citrusovou chuť a je velmi sladké. Stejně jako zázvor a kurkuma je protizánětlivý, obsahuje 3 x více vitamínu C než normální citron! Už ho leckde mají, není problém ho sehnat, třeba v obchodech s asijskými potravinami.

Postup:

Kousek zázvoru o velikosti zhruba palce i se slupkou nakrájíme na kolečka a vložíme do konvice. Přidáme čerstvou kurkumu – jednoho červíka, a jednu lžíci yuzu marmelády. Zalijeme litrem vroucí vody a necháme louhovat. Poté, co nálev trochu zchladne, přidáme šťávu z půlky vymačkaného citronu, (nápoj je díky yuzu hodně sladký).

Moji armádu tento nápoj už mnohokrát dokonale nakopl, když hrozilo, že jí nepřátelské gangy dostanou na kolena. Vy rozhodně nemusíte čekat, až se budete cítit nemocní. Na rozdíl od jiných zdravých utrejchů tento chutná vážně výborně a ještě uděláte něco pro své zdraví. Věřím, že vám bude chutnat stejně jako těm mým pašákům 🙂

Blogerka

Eva alias Cookacka miluje jídlo jíst, nakupovat, vařit..., a také o něm a psát. Především však učí lidi vařit štíhle, aby se jednou provždy zbavili svých problémů s váhou a trávením. Více o ní si můžete přečíst tady.

Koukněte i na tenhle článek

Přidat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *