Zdravá snídaně je taková snídaně, po které nedostaneme alespoň tři další hodiny hlad. Proč? Ze dvou důvodů.
Jednak dopoledne můžeme dělat užitečnější věci než přemýšlet o jídle a podnikat výpady do firemní kantýny či domácího špajzu. V této části dne je většina lidí nejproduktivnější, ale pokud máme hlad, naše myšlenky obíhají po kružnici kolem jediného tématu:
- Něco bych si dal(a)!
- Nemůžu si nic dát, chci zhubnout!
- Dám si jen pár oříšků / půlku sušenky / banán / jogurt…
- Pořád mám na něco chuť!
- Proč jen jsem tak žravá(ý)?!!
- Co dnes bude k obědu?
Vězte, že k podobným úvahám vás nutí hlad.
Pokud jste sytí, vůbec o jídle nepřemýšlíte a ani mísa narozeninových chlebíčků na sekretariátu vás neuvede do trýznivého stavu, kdy bojujete sami se sebou, boj prohrajete, jeden si dáte a vzápětí jste sami sebou rozladěni až zhnuseni, podle toho, jak moc je váš vztah k jídlu narušený.
Tím druhým důvodem je něžná vstřícnost vůči našemu trávicímu systému. Ten je nastaven tak, že:
- Hormony odpovědné za řízení hladu a sytosti vyšlou zprávu,
- že máme hlad,
- takže se najíme,
- trávíme potravu, jsme sytí a máme energii až do chvíle,
- než nám energie dojde a
- hormony zodpovědné za řízení hladu a sytosti vyšlou zprávu….
- A tak stále dokola.
Pokud neustále něco pojídáme, mateme tím náš trávicí a hormonální systém, který navíc v té kontinuální šichtě nemá nikdy čas na regeneraci.
Nepřetržitě konzumovat učíme bohužel i naše děti! Nemohou jít ani na hodinu do lesa, aniž bychom jim nepřibalili baťoh jídla na cestu!
Děti jsou schopné skrz jídlo dohánět rodiče k slzám až hysterii. Jakmile zjistí, že jídlo je téma, které vždy vyvolá pozornost, klidně budou hladovět nebo se vzdají oblíbených pokrmů, jen aby viděly, co to s rodiči udělá. Udělá to hlavně to, že rodiče celé dny nepřemýšlejí o ničem jiném než: Co jejich dítě jí. Co nejí. Kolik toho snědlo. Už čtyři hodiny nic nesnědlo. Nechtělo oběd, tak mu dám tatranku, aby aspoň něco snědlo!
Ale k těm snídaním!
Aby snídaně měla tu moc vás na tři a více hodin zasytit, je třeba, aby tam byly tuky a bílkoviny – obojí se totiž tráví pomaleji než sacharidy.
Z tohoto pohledu není ideální domácí (natož kupovaná) bábovka a podobné pochutiny. Když si dáte dva kusy, kalorická hodnota je kolem 500 kcal, ale už za dvě hodiny se začnete rozhlížet, co dalšího byste snědli.
Bílý jogurt s ovocem se sice zdá být velmi zdravou snídaní, ale té energie je tam zase příliš málo, nestačí to na to, aby vás to na celé dopoledne zasytilo.
Tři snídaně níže jsou v tomto ohledu vyvážené a udělají dobrou službu. Jsou takové nesměle všední až obyčejné… Nepřidává se do nich protein, goji, spirulina, BCAA a já nevím, co ještě. Ale když si je dáte v osm hodin, tak jste do oběda v pohodě. (Množství je pasované na ženu s průměrnou váhou, výškou a fyzickou aktivitou. Pokud jste velmi drobná žena nebo hodně mohutný muž, pochopitelně je třeba přizpůsobit.)
- Vejce se šunkou a pečivem (2 vejce, dva plátky šunky, olej, celozrnný rohlík, žervé, nějaká zelenina typu okurka, rajče apod.– cca 350 kcal.)
- Ovesná kaše s oříšky (4 vrchovaté lžíce ovesných vloček, 200 ml mléka, javorový sirup, směs oříšků, bobulovité ovoce – 400 kcal.)
- Celozrnný rohlík se šunkou a sýrem (drůbeží šunka, méně tučný plátkový sýr, obojího po dvou plátcích, a zase ta zelenina jako u č. 1 – 400 kcal)
Na závěr myšlenka: pokud ráno nemáte hlad, nejezte. Příručky si mohou říkat, co chtějí, ale naše tělo ví nejlépe. Jestliže hlad nemáte, proč byste něco jedli? Pračlověk také nevstal v jeskyni ze slámy, neprotáhl se a neřekl si: Snídaně je základ dne, jestlipak mi ještě zbyl kus mamuta?
Prostě počkejte, až vám tělo dá signál, že se chce najíst!
Ještě více o snídaních se dozvíte na kurzu Cookačky…😊