Zajímalo by mě, odkud se vzalo rčení, že je někdo v rejži? Hrozí snad na rýžových polích nějaké nebezpečí? Nebo se stalo, že někdo spadl tam, kde se rejže skladuje a pak se odtamtud nemohl dostat? Je to záhada.
Nemenší záhada je, proč má tolik lidí dojem, že rýže je dietní příloha.
Rýže je ve skutečnosti velmi kalorická a v té nejčastěji konzumované podobě, tj. bílá loupaná, má jedině tu výhodu, že je velmi dobře stravitelná.
Profesionální dietářky, které se zděšeně křižují při představě, že by pozřely bramboru, by možná byly překvapené, že vařené brambory jsou o třetinu dietnější než rýže!
100 g uvařené rýže má 120-130 kcal!
Zhruba stejně tolik mají těstoviny z bílé mouky!
100 g uvařených brambor má 85 kcal!!
A teď pozor!
100 g bílých rohlíků má zhruba 310 kcal! (Ve světě profesionálních dietářek je rohlík sprosté slovo, které se vyslovuje jen výjimečně, a bílý rohlík sprosté slovo, které se nevyslovuje NIKDY!!!) 100 g bílých rohlíků je na kusy přibližně 2 a půl rohlíku. Dejme tomu, že si na to dáme trochu másla a 100 g šunky. V tom případě jsme orientačně na 450 kcal a skoro si myslím, že dva a půl rohlíku už na večeři většině lidem stačí.
A teď ta rýže:
100 g rýže si ve skutečnosti dá leda tak tříleté dítě.
Tohle je 100 g:
Dospělá osoba, si dá jednou tolik a více. Tudíž jsme na 250 kcal. Když si k tomu dáme nějaké maso v omáčce, bude mít toto jídlo 450 kcal minimálně. Pravděpodobně to bude víc!
Takže ať už si dáte dva a půl rohlíku se šunkou anebo rýži s masem a omáčkou, je to asi menší rozdíl, než kolik si většina lidí myslí! Samozřejmě hraje roli, jaké maso, jaká omáčka. Také s tím rohlíkem to může být všelijak. Není třeba mě chytat za kalorii.
Ta myšlenka je následující:
Není nic špatného na rýži, na bramborách ani na rohlících.
Špatné je to, že dlouhodobě konzumujeme mnohem víc energie, než potřebujeme. Nejen ve formě energeticky bohatých sacharidových příloh, ale hlavně ve formě sladkých nápojů, cukrovinek, prefabrikovaných pochutin, levných uzenin apod. A místo toho, abychom se zaměřili na to skutečně podstatné, tedy to, aby ve stravě převažovaly kvalitní, přirozené potraviny, dostatek zeleniny, dostatek vlákniny, tak se zasekneme na nějakém nesmyslu. Třeba že nebudeme jíst rohlíky! 🙂
Klíčem je znát jednak vhodné množství energie, které bychom měli za den přijmout a potom si dát tu práci a spočítat, jaká je skutečnost. Je to vcelku úmorná a nudná činnost. Většinu lidí to nebaví a já se nedivím.
Po mém kurzu moji účastníci vědí, jak na to, aby je to bavilo, aby jim to chutnalo a aby jim bylo dobře! 🙂
Místo rýže ochutnají třeba květákovou rýži a místo nudlí třeba cuketové nudle… V tom je totiž skutečná úspora energie, na rozdíl od rýže!