Možná teď někoho rozčílím, ale to nehorázné zdražování má jednu pozitivní stránku: Je to dobrý moment zamyslet se nad tím, jaké potraviny to vlastně jíme, kolik nás stojí a zda to musí stát tolik!
Podle toho, co vidím, že lidé dávají do nákupních vozíků, což je voyerství, které mě zřejmě hned tak neomrzí, tak ještě pořád nepřišla bída na kozáka. Alespoň myslím, že zbídačený kozák si nebude kupovat džusíky, nutridrinky, jogurty s megnetkama nebo lentilkama, proteinové tyčinky a podobně.
Zde je 10 praktických tipů a nikoliv knížecích rad, jak skutečně na jídle ušetřit.
1. Nekupujte balenou vodu
Ani ochucené minerálky. Ani ovocné džusy. A už vůbec ne sladké, sycené limonády. Tohle by měla být první věc, kterou vysvětlíme dětem, které začaly brát rozum! Že sem tam na výletě malinovka ano, každý den litr džusu rozhodně NE! Když to my i děti přestaneme pít, ušetříme ohromné množství kalorií a peněz.
Jestliže denně vypijete litr džusu za řekněme 40 korun, potom za týden je to 280 korun a za měsíc 1120,- korun! Kohoutková voda má výbornou kvalitu, ale třeba je v místě, kde bydlíte, kvalita slabší anebo z ní prostě máte špatný pocit. To může být. Já například mám špatný pocit, kdykoliv peru prádlo na 30 stupňů. Neumím to vysvětlit, ale připadá mi, že není dobře vyprané! Takže já pocity nezlehčuji! 🙂
Pokud máte špatný pocit z vody, můžete si pořídit filtrační konvici. Vynaložené náklady se vám vrátí hned a ještě budete ekologickým hrdinou. Na cestách po Americe jsme měli každý láhev s filtrem. Místo toho, abychom stále dokola kupovali balenou vodu, natočili jsme si vždy vodu z kohoutku a díky filtru byla výborná. Měli jsme z toho dobrý pocit! 🙂
2. Nekupujte slazené jogurty
Já to chápu. Děti jsme na ně naučili a ony se jich teď dožadují. Bílý jogurt jim nechutná. Myslím si, že na jogurtech děti více než jogurtovou chuť milují chuť sladkou. A tou přírodní jogurt příliš neoplývá. Chce to čas a trochu odhodlání a upřímnosti.
Zaníceně jsme jim tvrdili, že jogurty jsou zdravé, tak jim teď můžeme vysvětlit, že ještě mnohem zdravější jsou jogurty v přírodní podobě, bez škrobu, aromat a barviv. Bílý jogurt lze přece kreativně vylepšit ovocem, oříšky, datlovým sirupem, medem…
Pokud máte dvě děti, které sní každý den jeden jogurt à 15 korun ks, pak za jogurty měsíčně utratíte zhruba 800 korun. Místo toho můžete začít kupovat kilová balení bílého jogurtu, který stojí přibližně 70 Kč. Tipuji, že víc, než čtyři balení za měsíc nesníte, takže tady máte hnedle 500 korun k dobru. A můžete je vrazit třeba do ovoce!
3. Kupujte kuře vcelku
Nekupujte kuřecí prsa, kuřecí stehna, kuřecí maso na polévku, kuřecí křidýlka na grilování atd. Kupte celé kuře a naporcujte si ho doma sami. Celé kuře stojí zhruba 130 korun. Pokud koupíte díly zvlášť a kuře z něj poskládáte, utratíte zhruba 220 – 300 korun!
4. Jezte méně masa
Bílkovina je cenná, ale najdete ji také v luštěninách, vajíčkách, celozrnném pečivu, zdrojích jako je quinoa, amarant, oves, sýry. To vše může být základem skvělé a plnohodnotné večeře.
Například curry omáčky – tam je maso naprosto zbytečné, protože mají samy o sobě nesmírně výraznou chuť. Právě v nich nejlépe zužitkujeme zeleninu jako je květák, cuketa, fazolky atd. Místo masa do nich přidejte cizrnu a plnohodnotné jídlo je na světě. Maso v něm nikdo postrádat nebude.
Vajíčka si dejte do zeleninového salátu a je tu hned další vynikající večeře. Místo masa si opečte na pánvi sýr – senzační záležitost a rozhodně levnější než maso.
5. Vyhněte se večeři “chleba s něčím”
Tou nejdražší večeří obecně je chleba/rohlík se šunkou/sýrem/salámem/paštikou. Čtyřčlenná rodina v ní projí okolo 200,-. 2 ks pečiva na osobu – 40,-. 15 dkg šunky – 50,-. 15 dkg sýra – 40,-, láhev sterilovaných okurek 60! Bez másla jsme na 190,- korunách!
Ale hlavně je to k večeře k ničemu. Už za hodinu se půjdete podívat, jestli lednička nepotřebuje umýt a při té příležitosti vyprázdnit.
Pokud trváte na studené večeři, která obsahuje pečivo, udělejte si pomazánku. Vajíčková, rybičková, humus, quacamole, tvarohová… K tomu nakrájená čerstvá zelenina a domácí chleba. Tak to je o něčem jiném než šumava s paštikou!
6. Upečte si sladké
Nekupujte sladkosti typu sušenky, bonbony, zmrzliny, oplatky apod. Upečte si domácí buchtu nebo koláč. A pak nemusíte řešit, jestli do toho dáte tvaroh polotučný nebo plnotučný, jestli tam budou tři nebo čtyři vajíčka! Vy uspokojíte chuť na sladké, doma vám to bude vonět, děti se budou radovat… Za předpokladu, že to bude poživatelné prostě totální win-win!
7. Vyhněte se obřím nákupům
Myslím si, že takové ty nájezdy do supermarketů, které mají za výsledek přetékající vozíky, nevyhnutelně vedou k tomu, že se jídlo vyhazuje. A to je skutečný zločin.
Neodvažuji se nikomu radit, jak má nakupovat, ale pokud jídlo často vyhazujete, tak to řešte a zkuste vymyslet opatření, které tomu zamezí. Mluvte o tom s dětmi a učte je o jídle přemýšlet.
Že právě v současné době zdražování je nutná jejich spolupráce v tom smyslu, aby nefrfňaly a nevymýšlely si. Děti chápou technologie, o kterých já ani nevím, že existují, takže si myslím, že tuto myšlenku pochopí také. Když o tom s nimi nebudeme mluvit, tak o tom nebudou přemýšlet.
8. Neutrácejte za polotovary
Tak třeba za hotové omáčky ke grilování, které se nahromadí v lednici, pak se v nich udělá plíseň a my je s černým svědomím vyhodíme… Za rozválená těsta, marinády, instantní polévky… Nechte tyto produkty stát v regále a buďte kreativní. Vždyť ten nejlepší dresink na grilovačku je z jogurtu, černého pepře, trochy citronu a česneku…
9. Utrácejte za zeleninu a ovoce teď v létě
Ne za jahody a chřest v zimě!
10. Jezte méně!
Dvě třetiny obyvatel mají nadváhu až obezitu. Není to ničím jiným, než tím, že jíme příliš mnoho, nekvalitně, v nesprávný čas, v nesprávné úpravě a to celé ve stresu a s minimálním pohybem. Jezte zdravé věci, naučte je jíst vaše děti a uvidíte, že vám náklady na jídlo poklesnou. A to i za předpokladu, že sem tam si nějaký ten džus nebo zmrzlinu nebo párek v rohlíku dopřejete. Vždyť je přece známo, že jed není o látce ale o množství!
Jestli jste dočetli až sem, tak na závěr jedna parafráze, jistě ji poznáte! 🙂
“Jejich revírem je supermarket.
Jejich tempo je vražedné.
Jejich protivníci jsou překupníci a distributoři potravin
Vrahové a vyděrači
Ženy z Česka pracují ve dne v noci
Jejich úkolem je nakrmit svojí rodinu a nezbankrotovat.”
Kaufland 11 :-)))