S kávou je to podobné jako s olivami, suši, kozím sýrem a mnohými dalšími potravinami, které zpočátku vůbec nikomu nechutnají, ale z nějakého důvodu jsou společensky cool a ten, kdo je nejí, působí tak trochu zaostale, jakože neumí ocenit rafinovanější chutě, než je knedlo-vepřo.

Naštěstí platí, že tomu, kdo vytrvá, to nakonec zachutná! 🙂 Takhle například většina začne v mladistvém věku kouřit…:-)

Na kávě není vůbec nic špatného, naopak v poslední době od odborníků jednoznačně zaznívá, že v přiměřeném množství je vysloveně zdravá. No a jaké je to přiměřené množství šálků kávy za den? Na to nikdo neodpoví, protože na to odpovědět nelze.

Ve hře je příliš mnoho proměnných: velikost toho šálku, množství kávy, její síla, kolik toho jinak vypijeme, v jakém stavu je náš krevní tlak a asi mnohé další faktory.

Úvahy o zdravotních benefitech jsou tak jako tak k ničemu!

Buď žijeme přiměřeně zdravě a v tom případě ani nedokážeme vypít jiné než přiměřené množství kávy! Nedovolí nám to náš časový harmonogram (s dostatkem pohybové aktivity), ani objem našeho močového měchýře. (Pijeme totiž dost vody a nemůžeme pořád jen lítat na záchod!)

Nebo zas tak zdravě nežijeme a v tom případě to káva nezachrání… (Stejně jako to nezachrání vitamín D, kustovnice čínská, cbd, ani jiný doplněk stravy.) Tudíž to můžeme přestat řešit.

To, co bychom však řešit mohli, jsou vedlejší složky, které spolu s kávou konzumujeme. Tady už totiž přiměřené množství může hrát roli. Do kávy si většina lidí lije mléko a mléko obsahuje vedle určitého množství tuku i mléčný cukr.

Je s podivem, kolik lidí řeší, zda budou pít odstředěné, polotučné nebo plnotučné mléko, zatímco jim uniká, že hlavním nositelem energie v mléku jsou sacharidy, jejichž množství je ve všech třech typech mléka stejné.

Údaje o kaloriích jsou zajímavé pouze tehdy, když srovnáváme jednu potravinu vedle druhé. Tohle číslo možná leckoho překvapí:

  • 100 ml Coca-coly = 45 kcal
  • 100 ml polotučného mléka = 47 kcal

Člověk, který za den vypije 4 kávy latte (a takových není málo) to má stejné, jako kdyby vypil 1 litr Coca-coly! Nebo snědl skoro jedno další jídlo. Je to zkrátka docela hodně.

Jen pro pořádek, nevyzraje na to ani ten, kdo se rozhodl nahradit mléko nějakou jeho rostlinnou variantou. Např. 100 ml ovesného mléka nese zhruba 50 kcal, takže je to prašť jak uhoď!

Léto je úžasné a mělo by být pohodové! Patří k němu zahrádky, zmrzliny, latéčka, frapéčka, long i short drinky… Není nutné se jich vzdávat, ale zvýšený příjem na jedné straně je dobré kompenzovat zvýšeným výdejem na straně druhé. Anebo si být alespoň vědom toho, že ta pohoda není bez následků.

Já se například z dovolené na kolech vrátila o kilo a půl těžší! Což se zdá být skoro obtížně dosažitelné, ovšem pokud jezdíte od kavárny k restauraci a od restaurace k vinárně, tak to zase tak překvapivé není!!! Ale stálo to za to!!! 🙂

Jestliže se snažíte zhubnout a kila přestala jít dolů, zamyslete se, zda na vině nejsou nekteří zdánlivě nevinní škůdci. Zvýšenou pozornost zasluhují především potraviny, které jíme velmi často a pravidelně. Vždy je to o přiměřeném množství!

Blogerka

Eva alias Cookacka miluje jídlo jíst, nakupovat, vařit..., a také o něm a psát. Především však učí lidi vařit štíhle, aby se jednou provždy zbavili svých problémů s váhou a trávením. Více o ní si můžete přečíst tady.

Koukněte i na tenhle článek

Přidat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *