Květák je zelenina, kterou mám doma skoro vždycky po ruce. Udělá se z něj spousta jídla od klasiky po exotiku a máme ho rádi víceméně v jakékoliv podobě. Vážně asi jediná úprava, kterou nemusím, je květákový mozeček, už kvůli tomu ohavnému názvu…

Ty ceny se ale za poslední dva roky vymkly kontrole! Zatímco sestřenice květáku brokolice stojí okolo pětadvaceti korun, tak za květák chtějí i víc jak 70 korun! Začínám přemýšlet o tom, že si ho budu pěstovat sama, ale bohužel jsem jako pěstitel zcela neschopná, a tak vím předem, že zůstane jen u přemýšlení.

Velkým objevem pro mne byla květáková rýže, když jsem se začala stravovat úsporněji. Jednak mám chuť květáku opravdu ráda, ale hlavně květáková rýže v jídle funguje dobře i svou texturou a vzhledem. Jen jsem musela vyladit postup přípravy. Chce to dát pozor na množství vody a čas vaření, jinak hrozí, že bude květák rozvařený a plavat ve vodě.

Květáková rýže

Ve food processoru (anebo klasickém sekáčku) rozsekejte čtvrt hlavy květáku na malé kousky velikosti zrníček. Čtvrt hlavy je zhruba jedna porce.

Na nepřilnavé pánvi rozpalte olej, přidejte květák a pár minut restujte. Brzy začne pouštět vodu a měknout. Přidejte sůl, pepř a nějaké další koření. Nejčastěji sahám po římském kmínu, koriandru., paprice, chilli, podle toho, co zrovna vařím. Jakmile začne hrozit, že se květák začne připalovat, podlijte zhruba třemi čtyřmi lžícemi vody, to úplně stačí! Promíchejte, vypněte plotýnku, přiklopte dobře těsnící pokličkou a nechte stát tak deset minut. Květák krásně dojde a bude tak akorát. Potom s ním nakládejte jako s rýží.

Pro štíhlé vaření je skvělý, protože má málo kalorií (jen 30 kcal na 100 g), málo sacharidů (jen 4 g na 100 g) a k tomu hodně vitamínů (hlavně C, B, K). I to je důvod, proč je škoda ho mučit vysokými teplotami a dlouhou dobou úpravy.

Ačkoliv ta cena květáku je fakt bláznivá, stejně se pořád vyplatí ho kupovat. Z jedné hlavy totiž uděláte spoustu zdravého jídla (pokud ho zrovna nebudete smažit ve vrstvě oleje). Ale jednou za čas si dejte i ten smažený, a pěkně s tatarkou, protože to blaho za to stojí! 😊

Blogerka

Eva alias Cookacka miluje jídlo jíst, nakupovat, vařit..., a také o něm a psát. Především však učí lidi vařit štíhle, aby se jednou provždy zbavili svých problémů s váhou a trávením. Více o ní si můžete přečíst tady.

Koukněte i na tenhle článek

Přidat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *