Většina článků o zdravém životním stylu se sice tváří, že nás chce poučit,
abychom mohli žít lépe, déle a kvalitněji, ve skutečnosti má ale jediný cíl, a tím je znejistět nás. Pokud znejistíme, může nám být podsunuta myšlenka. Nejsnadnější cesta, jak někoho znejistět, je mírně ho vystrašit, upozornit na rizika, uvést odrazující příklad!

Například.: Ovoce je zdravé, ale pozor na ten cukr, který obsahuje! Nebo: Pohyb je zásadně důležitý, ale musíte ho dělat správně, jinak si ublížíte. Nebo: Sacharidy jsou nutné, ale nejsou esenciální. Nebo: Měli byste spát dostatečně, ale když budete koukat večer na televizi, váš spánek bude méně kvalitní!
V záplavě doporučení je nemožné se vyznat, některá si přímo protiřečí, ale naštěstí z ošemetné situace lze skoro vždy vyváznout pomocí zaklínadla: “Zlatá střední cesta” nebo: “Selský rozum”.
Ale stane se, že naši mysl zaujme jedna konkrétní myšlenka.
Popřemýšlíme o ní, dává nám smysl, akceptujeme ji a uvěříme jí. Považujeme ji za zásadní a včleníme jí do svého života. Někdo vyřadí určitou složku potravy, jiní zase kupují drahé doplňky stravy a superpotraviny, další věří na pravidelné testování u lékařů, ještě další jedí, co chtějí, ale hodně sportují.
Ne, že by na tom bylo něco vyloženě špatného. Dotyčným jedincům to s nějakým problémem i může pomoci, a když nic jiného, tak mají ze sebe alespoň dobrý pocit, a to se také počítá! Nicméně teze: Žiju zdravě, protože každý den cvičím nebo protože nejím cukr atd. je prostě omyl.
Pokud děláte zásadní stravovací přešlapy, tak vám ojedinělé zlepšováky pomohou o dost méně, než čekáte. Tím skutečným základem jsou jednoduché počty. Kolik toho jíst. V jakém rozložení makroživin. V závislosti na tom, kolik mám pohybu. Nekouřit. Nepít alkohol a nejíst vysoce průmyslově zpracované potraviny v jiném než minimálním množství. Jinými slovy:
- Jestliže kouříte, nepomohou vám antioxidanty.
- Pokud jste chronicky podvyživení anebo máte nadváhu, nespasí vás vláknina.
- Člověk, který má nadváhu, nebude v dobré kondici, i když chodí každý den běhat.
- A podobně.
Návod v 5 krocích
Já sama vnímám pořadí důležitosti a význam jednotlivých návyků, které vedou k optimální váze, takhle:
- Nejíst jídla z krabice a igelitu, s dlouhou trvanlivostí a seznamem přidaných látek. Nepít sladké limonády a džusy jinak než výjimečně. Totéž platí o alkoholu.
- Snížit množství cukru ve stravě. Z běžných příloh alespoň jednu nebo dvě vyměnit za zeleninu. Navýšit množství zeleniny, ovoce a celozrnné mouky. Bílou mouku konzumovat spíše výjimečně.
- Rozhýbat se. Být alespoň hodinu denně na denním světle. Chodit včas spát. Jíst pomalu, vědomě a jen když je hlad.
- Každý den mít ve stravě v nějaké podobě semínka, probiotika, listovou zeleninu, antioxidanty.
- Hlídat si vitamíny, minerály a stopové prvky. Pokud chybí, tak je inteligentně doplňovat.
Někdo může namítnout, že je to jen idealizovaný, nedostižný stav. A že by to byl hodně smutný či nudný život. Že je to moc drahé, moc časově náročné, moc namáhavé a moc přísné. Zpravidla si to myslí lidé, kteří rádi hledají důvody, proč něco nejde.
Moje zkušenost je zcela opačná. Jde to úplně v pohodě!