Po které pilulce byste sáhli, kdybyste měli na výběr ze čtyř možností a vzít si mohli jen jednu z nich? Byla by to pilulka, po které se ráno probudíte a jste:

 • Lehčí o deset kilo
 • Mladší o deset let
 • Bohatší o deset milionů
 • Vyspalí do růžova

Kdykoliv zažívám zvýšený stres, začnu spát hůř. A po několika takových nocích vím přesně, co bych si vybrala!

Se spánkem dle statistik bojuje v ČR 75 % žen a 25 % mužů. Nejčastější příčinou je tzv. neklidná mysl. Něco nás v hlavě tlačí, stále se k tomu vracíme, už pomalu usínáme, ale v tom zase přijde ta myšlenka, která nás ve zlomku vteřiny vrátí do plné bdělosti. A člověk se převaluje, marně se snaží usnout, ví, že druhý den bude nepoužitelný, a tyto úvahy jeho zoufalství ještě prohlubují.

Jak zkrotit neklidnou mysl?

V západním světě je nepřijatelné být neúspěšný. Každý chce mít nějakou svou doménu. Co kdo považuje za úspěch, je proměnlivé. Lidé jsou přesvědčeni, že úspěšní budou např. když:

 • Získají významnou funkci
 • Zaběhnou maraton
 • Jejich rodina bude jak z letáku na pojištění
 • Budou vypadat o deset let mladší
 • Provázet je bude pověst svůdníka
 • Prosadí se se svými aktivistickými názory
 • Dosáhnou zenu
 • ….

Dokud budujeme svou osobní značku, nelitujeme žádné námahy, která nás vede k cíli. Budeme ochotně pracovat 25 hodin denně, trénovat osm dní v týdnu, dávat rodinné fotky na Instagram, chodit na botox, na swingers, na demonstrace, do tmy… Chceme být v té správné škatulce a v té mít mít respekt. Co bychom byli bez ní?

Neklidná mysl přichází, když zjistíme, že náš životní cíl je ohrožen. Nebo jsme ho dosáhli, ale nyní ho ztrácíme. Jako třeba člověk, který lpěl na rodině a teď se rozvádí. Nebo bývalá kráska, kterou muži přestali vnímat. Svůdník, který začal budit soucit.

A do toho nám roste ta spotřeba léků na spaní. Ne že by po nich člověk zůstal vzhůru. Ale neklidnou mysl s jejich pomocí nezkrotí. Ale to jsme celí my. Milujeme instantní řešení.

Pokud špatně spíte a zatím si nechcete připustit, že neklidná mysl s tím má co do činění, pak alespoň zkuste těchto 12 tipů z bestsellerové knížky Proč spíme Matthewa Walkera:

 1. Choďte spát dřív!  Tak, abyste naspali alespoň sedm hodin v kuse. Vaše tělo miluje pravidelnost. Choďte spát po celý týden v podobný čas a vstávejte také ve stejnou dobu. I o víkendu.
 2. 2–3 hodiny před ulehnutím už necvičte. Něco jiného je procházka, ta lepšímu spánku jen prospěje.
 3. Nedávejte si od odpoledne kávu ani černý čaj.
 4. Nepijte večer alkohol. Alkohol je nepřítel spánku!
 5. Večeřte lehce a 2–3 hodiny před spaním už nejezte vůbec.
 6. Zbavte se léků na spaní. Jak těch na předpis, tak všelijakých zelených tablet a pod.
 7. Nespěte přes den. To dá přeci rozum 😊
 8. Alespoň hodinu předtím, než půjdete do postele, vypněte obrazovky a displeje. Zkuste zklidnit mysl hudbou, čtením nebo třeba meditací.
 9. Před spaním si dejte horkou koupel.
 10. Ložnice by měla být temná, žádné svítící elektropřístroje. Žádný telefon ani televize. Vyvětraná, spíše chladná.
 11. Když už se vzbudíte a nedaří se vám usnout, neležte dlouho v posteli. Pouze se vám začne prohlubovat úzkost z toho, že nespíte. Vstaňte, běžte do jiného pokoje, chvilku si čtěte nebo něco poslouchejte. Je zapotřebí, aby se spánkový cyklus pootočil.
 12. Buďte každý den alespoň hodinu na denním světle a čerstvém vzduchu.

Abychom si to shrnuli. Pokud nejste maminka, která v noci vstává, aby nakrmila miminko, nebo pokud vás nestihla nějaká tvrdá rána osudu, měli byste spát dobře. Všechno živé potřebuje spát. Dokonce i červi, octomilky, šneci apod. Spánek je doslova životodárný a my jsme jediné společenství živočichů, které se ho dobrovolně vzdává. Ať už proto, že ignorujeme svou neklidnou mysl nebo před spaním dáváme přednost nejrůznějším více či méně pitomým zábavám.

Lidé, kteří spí dlouhodobě málo, se dožívají nižšího věku. Mají horší imunitu, horší paměť, hůře se koncentrují. Častěji způsobují dopravní nehody, mají více úrazů. Také je u nich vyšší pravděpodobnost, že budou mít nadváhu. Dostatečně spát se prostě vyplatí!

A poznámka na závěr: Dlouhý a nerušený spánek je ta nejlepší a nejlevnější kosmetická kúra. Copak vám lidé neříkají po dovolené, jak vypadáte svěže a odpočinutě? To je proto, že na dovolené spíme skoro vždycky mnohem déle než v běžném provozu. Takže ušetřete za botox a raději běžte dřív spát! 😊

Blogerka

Eva alias Cookacka miluje jídlo jíst, nakupovat, vařit..., a také o něm a psát. Především však učí lidi vařit štíhle, aby se jednou provždy zbavili svých problémů s váhou a trávením. Více o ní si můžete přečíst tady.

Koukněte i na tenhle článek

Přidat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *