Pokud i vás zajímá, jak na dovolené nepřibrat, vězte, že tu jste správně. Odpověď jsem hledala řadu let i já a myslím, že dokážu odpovědět!

Odpověď zní: Na dovolené NELZE nepřibrat!

Je to tak a je třeba se s tím po chlapsku vyrovnat. (Tím myslím, že problém se kolikrát vyřeší sám od sebe bez naší intervence.)

Jak vlastně vzniklo slovo dovolená?

Něco jsme si zVOLILI a pak jsme k tomu ještě něco DOdali? Mohlo to být tak, že lidé si zVOLILI, že nechtějí pracovat v létě. (Protože to je proti přírodě, to ví i děti!!!) Některým zainteresovaným stranám (jako třeba majitelům firem) se to asi moc nelíbilo. Takže mazaní právníci přišli s DOdatkem, že když bude nejhůř, tak se do práce musí i v létě. No a pak už jen stačilo definovat, co znamená, že je nejhůř!

Osobně se domnívám, že dovolená je od toho, abychom si dovolili vybočit ze zajetých kolejí. Ocitáme se na místech, kde jsme ještě anebo dlouho nebyli…, s lidmi, kteří to s námi (většinou) myslí dobře a jejichž přítomnost nás (většinou) těší.

Při tom všem musíme něco jíst. Zatímco doma to míváme pod kontrolou, na dovolené se často jedná o sled nešťastných příhod. Například: nikdo nemohl tušit, že v tom městě se po deváté hodině večer nevaří, pouze smaží! Nebo: samozřejmě člověk za normálních okolností nejí domácí hamburger de luxe s celým cirkusem okolo, a o hodinu později lívance s malinovou pěnou. Ale přece se ty maliny nevyhodí!!!

Prostě na dovolené je to často mimo náš vliv. A buď máme možnost všechny prudit a obtěžovat svými stravovacími opatřeními nebo se zrelaxovat a užít si každý drobek. Častěji volíme to druhé, což je dobře. Nevýhoda je, že když už se urveme ze řetězu, běžíme daleko! Takže:

  • Si dáme i ty čipsy (to nešlo, když to stálo přímo přede mnou…)
  • I tu kofolu/pivo/víno (tak ale byla to sranda)
  • Jíme, i když nemáme hlad (to nešlo, když to vypadalo tak lákavě)
  • A jíme toho moc (to nešlo, když to bylo tak dobrý)

Jak se blíží konec dovolené, začínáme pociťovat obavy, které se postupně mění v chmury. Nejvyšší stupeň chmur nastane v momentě, kdy si stoupneme na váhu a ta mlčky, leč přesto výmluvně, pronese:

„No nepotěšila jsi mne a ani já tebe nepotěším!“

Existuje však jedno geniální řešení.

Nestoupejte po dovolené na váhu. Vyčkejte pár dní!

I když jste týden jedli v bufetech párky a langoše, zapíjeli to pivem, večer ponocovali a prázdné láhve od vína už nebylo kam dávat, stejně jste nemohli přibrat víc jak dvě kila a já beztak vím, že takhle zlé to nebylo. (Taková osoba by nečetla můj blog…)

Pokud jste na dovolené týden, počkejte s vážením také týden. V mezičase se vraťte ke svým zdravým stravovacím zvyklostem, dopřejte si ty nejlepší a nejkvalitnější suroviny a co nejčastěji si vzpomeňte na to, jak vám bylo na dovolené dobře. Za týden se zvažte a uvidíte, že chmury byly zbytečné. Vážně to funguje!! 😊

Pro ty, co přesto chtějí nějaký ten tip:

  • Pokud jste ještě pozdě v noci konzumovali nějaké jídlo (a salát a sodovka to asi nebyla), dejte tělu alespoň 12 hodin na vytrávení. Klidně snídani skipnětě a dejte si až oběd.
  • Na dovolené se často pije víc alkoholu než jindy. Musíte ale každý večer? Co dohoda jeden den s, druhý den bez? Obecně princip ředění je velmi funkční: Místo dvou deci bílého – střík. Místo květákové rýže mix bílé rýže s květákem. Půlka porce hranolek a půlka zeleninového salátu. Z poloviny špatně je lepší než kompletně špatně.
  • Předem si kupte nějakou inteligentní tyčinku, kterou můžete mít v batohu pro případ hladu. Neměla by obsahovat žádný přidaný cukr. Budete ji hledat těžko, ale najít se dá. Stejně nebo lépe poslouží mandle, nepražené, nesolené, se šlupkou. Stačí jich sníst malou hrst a spolehlivě zaženete hlad.
  • Chcete-li něco večer zobat, nedávejte na stůl ani sýrové prkénko, ani misku s ořechy. Tváří se to zdravě, ale spolykáte enormní množství energie. Mrkev, okurka, řapíkatý celer, ředkvičky apod. K tomu nějaký jogurtový dip = mnohem lepší volba. (Pro upřesnění: talíř s klobásou, sušenou šunkou atp. se zdravě ani netváří!)
  • Zrychlete. Výlet na kole je bezvadný, ale pokud si u toho povídáte, ani nepatrně se vám nezvedne tepovka, je to úplně stejné, jako byste se procházeli v lázních po operaci srdce. Možná to má dobrý vliv na psychiku, ale kalhoty vám volnější nebudou. Zvláště pokud si pak v hospodě dáte velkorysý oběd s myšlenkou, že jste si ho přece zasloužili!
  • Po skončení dovolené se co nejrychleji vraťte ke správným návykům. Zatím jste je nepřijali za vlastní? Přijďte na můj kurz. Garantuji, že vaši motivaci společně objevíme! 😊

Blogerka

Eva alias Cookacka miluje jídlo jíst, nakupovat, vařit..., a také o něm a psát. Především však učí lidi vařit štíhle, aby se jednou provždy zbavili svých problémů s váhou a trávením. Více o ní si můžete přečíst tady.

Koukněte i na tenhle článek