Existují ještě rodiče, kteří jsou přesvědčeni o tom, že ty roztomilé kuličky, mušličky a čtverečky jsou dobrou snídaňovou volbou pro jejich děti?  

Anebo spíš všichni proklínáme den, kdy jsme je dětem poprvé podstrčili, protože teď abychom to dokupovali co čtyři dny?

Děti to jedí rády, protože jim to chutná. Chutná jim to, protože je to sladké. Nám se zase líbí, že je to rychlé a bezpracné. Stačí vysypat z krabice a zalít mlékem.

Leč základní úkol snídaně, kterým je:

dodat energii, která se bude pomalu uvolňovat v průběhu celého dopoledne, aniž bychom měli hlad a nezvladatelné chutě…,

tak něco takového od snídaňových cereálií nelze čekat.

Informace o tom, kolik energie nese 100 gramů, nám v tomto případě mnoho neřekne. Není to nijak šokující číslo a snadno bychom mohli podlehnout dojmu, že jsou cereálie neškodné. Pokud to někoho zajímá, 100 gramů cereálií má v průměru okolo 400 kcal, některý druh trošku méně, jiný trošku více, jsou v tom malé rozdíly a nehraje to roli.

Jakmile však zvážíte, kolik gramů vaše dítě obvykle sní v jedné porci, začne to být zajímavé. A jakmile si spočítáte, kolik cukru vaše dítě v této jedné porci sní, začne to být nepříjemné!   

Zatímco ovesných vloček je v podstatě fyzicky nemožné sníst najednou víc jak 30 – 40 gramů, tak snídaňových cereálií sní dítě mnohem více. Je to totiž samý vzduch, plave si to v mléce, sladké to je, chutná jim to a než se nadějeme, sypou si do mističky 60-70 gramů a třeba 3 x za den.

No a zajímavý údaj pak je, kolik cukru v takové porci dítě zkonzumuje. Pro lepší představu:

  • vrchovatá lžíce cukru je 20 gramů.
  • Zarovnaná lžíce cukru je 10 gramů.
  • jedna vrchovatá lžička cukru je 7 gramů.
  • jedna taková normální lžička 5 gramů.

A tady máte výsledky:

Zdroj: vlastní detektivní práce

Co je to nejpodstatnější? Tato snídaně člověka nenasytí.

Chutná mu, to ano, ale nejpozději za dvě hodiny dostane hlad. Není tam totiž nic, co by se pálilo dlouho a pomalu. Když bychom si náš trávicí systém představili jako kamna, ranní cereálie fungují jako novinový papír. Hodíme to tam a hned to shoří.

Pokud chceme snídani, po které nedostaneme 3 – 4 hodiny hlad, potřebujeme pořádné, výhřevné poleno. A to bohužel cereálie nejsou. Proč ne? Protože mají málo bílkovin a vlákniny. Vláknina tam sice nějaká je, ale je jí příliš málo. Museli bychom si tam přidat například drcené lněné semínko, nějaké ořechy a nějaké ovoce. A to se nám zase docela prodraží.

My dospělí jsme svobodné bytosti – můžeme si jíst, co chceme. Ale měli bychom myslet na to, že naše stravovací zvyklosti zásadně ovlivňují budoucí zdraví našich dětí. Teď jsou třeba štíhlé, sportují, rostou, nemají s váhou problém. Jestliže je ale teď učíme na sladké, tučné, nevýživné jídlo, v dospělosti budou mít stejné problémy s váhou jako my dnes.

Téma snídaní perfektně pokrývám ve svém kurzu a daří se mi účastníky motivovat, aby to zkusili s těmi mými. Hlásí neobyčejné úkazy: Mají méně hlad, nemusí tolik na jídlo myslet. Vydrží bez problémů tři hodiny… Chutná jim to. 

Pokud vás téma zajímá, přečtěte si článek Zdravá snídaně při hubnutí a také 30 gramů zdraví.

A příště se zaměříme na müsli! Tam je to totiž také hodně zajímavé! 🙂

Blogerka

Eva alias Cookacka miluje jídlo jíst, nakupovat, vařit..., a také o něm a psát. Především však učí lidi vařit štíhle, aby se jednou provždy zbavili svých problémů s váhou a trávením. Více o ní si můžete přečíst tady.

Koukněte i na tenhle článek

Přidat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *